Aktywnie w Hotelu BoniFaCio? Naturalnie!

NA ZAGUBIONEJ WŚRÓD MAZOWIECKICH ŁĄK I LASÓW POLANIE WYBUDOWALIŚMY HOTEL, KTÓREGO DESIGN INSPIROWANY JEST NATURĄ. PRZESTRZEŃ, PANORAMICZNY WIDOK, WPADAJĄCE DO ŚRODKA BONIFACIO SPA & SPORT RESORT PROMIENIE SŁOŃCA… NATURA WKRADA SIĘ NIE TYLKO DO WNĘTRZA BUDYNKU, ALE RÓWNIEŻ DO RESTAURACYJNEGO MENU, DO PROGRAMU ZAJĘĆ SPORTOWYCH, DO GABINETÓW KOSMETYCZNYCH, DO REALIZOWANYCH W RAMACH KLUBU ZAJĄCA BONIFACEGO WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH DLA DZIECI…

„Wystarczy godzina drogi od Warszawy, aby naturę mieć na wyciągnięcie ręki – delektować się relaksem w basenie, ruszyć na jesienne grzybobranie, rowerem przemierzać klimatyczne łąki i wioski, na grzbiecie konia zapuszczać się w nieznane masowej turystyce lasy, a zimą pokonywać urokliwe szlaki na biegówkach. Nasza lokalizacja jest nieprzypadkowa i w każdym aspekcie działalności z niej czerpiemy” – mówi dyrektor obiektu Wojciech Dyrda.
Jednak to nie sztampowe aktywności wyróżniają BoniFaCio. Raczej kompleksowo realizowany, spójny z działalnością Grupy BFC, program oparty na naturalnej aktywności i jak najczęstszym przebywaniu na świeżym powietrzu. W firmie coraz mocniej realizowany jest skandynawski model naturalnego wychowania, z wykorzystaniem elementów tzw. „leśnych przedszkoli”. To dobrze znany m.in. w Norwegii system, który zakłada, że dla dzieci dużo zdrowsze jest przybywanie na świeżym powietrzu niż w zamkniętej sali. I to niezależnie od pogody. Podobnie w BoniFaCio – wyjścia na łąkę czy do lasu odbywają się w każdy weekend, a tematyka natury przewija się w większości animacji. I to bez względu, czy świeci słońce, czy pada deszcz.
„Nasze edukacyjne wyprawy do lasu, podchody, czy zajęcia survivalowe to nie jest wyjście, na którym zastanawiamy się, co zrobić, by się nie ubrudzić. Ważniejsza jest zdrowa, hartująca młody organizm, a rozwijająca wyobraźnię zabawa niż to, w jakim stanie po powrocie z przeprawy przez okoliczne bagna będą dziecięce kalosze” – opowiada manager ds. sportu i rekreacji Joanna Andrzejewska.
Wbrew częstym obawom rodziców takie zajęcia to wielka atrakcja, szczególnie że doświadczeni animatorzy BFC zamieniają spacer do lasu w pełną przygód wyprawę do tej lokalnej mazowieckiej „dżungli”. Gdy zajęcia, realizowane według autorskiego programu Klubu Zająca BoniFaCego, odbywają się w hotelowej sali zabaw, motywem przewodnim jest również Zaczarowany Las.
„Ten kierunek będziemy wciąż rozwijać, bo w cyfrowym świecie, jak nigdy wcześniej potrzebny jest ruch na świeżym powietrzu. Także nawet w zajęciach dla dorosłych możliwie często wychodzimy na dwór, trenując to, co się da w naturalnym otoczeniu” – opowiada Dyrda.
Jednym z przykładów obranego przez Grupę BFC kierunku jest współpraca z projektantką wzornictwa, artystką i stolarzem Anną Berą oraz psychologiem Anną Matwiejczyk – prowadzącymi firmę „Dzikie Dzieci”. Dlatego pod koniec lata na terenie hotelu odbyły się twórcze warsztaty stolarskie, z których równie chętnie co dzieci, korzystali dorośli. Piły i inne narzędzia w dłoń, aby z tego, co można zebrać w lesie (kawałki drzewa, gałęzie, czy ścinki kory) tworzyć to, co podpowiada wyobraźnia.
„W dobie wszędobylskich plastikowych zabawek zapominamy, że dzieci są w stanie z kawałka patyka wyczarować magiczny miecz czy kowbojski pistolet. A tego typu zajęcia przywracają potęgę dziecięcej wyobraźni i rozwijają kreatywność, nie mówiąc o innych walorach” – wspomina prezes BFC Maciej Szpot.

Jak podkreśla Anna Bera, podczas zajęć ważny jest proces twórczy, a nie końcowy efekt.
„Na warsztatach istotne są doświadczania dziecka. Nie narzucamy tematu, a jedynie nadzorujemy, czy korzystanie z „dorosłych” narzędzi odbywa się bezpiecznie. Pozwalamy dzieciom na samodzielność, na tworzenie tego, co tylko chcą. Pokazujemy ewentualnie możliwości, jak niosą za sobą wydawałoby się zwykłe kawałki drewna, a uczestnicy sami decydują, w jaki sposób z tej wiedzy skorzystają” – opowiada Bera.
Natura ma wiele do zaoferowania również zapracowanym dorosłym. I nie chodzi tylko o prozdrowotny jogging, nordic walking czy zimowe pokonywanie wytyczonych wokół Hotelu BoniFaCio szlaków na nartach biegowych. Przebywanie w lasach mieszanych (a w takich okolicach znajduje się nasz obiekt) ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Badania naukowe dowodzą, że duże zróżnicowanie gatunków drzew może mieć zbawienny wpływ na ekosystem (np. świerki są związane z większymi wskaźnikami przyrostu drzew, sosny – z produkcją jagód), jak również na zdrowie człowieka. Olejki eteryczne uwalniane przez drzewa przynoszą realne efekty – przykładowo brzoza łagodzi stany depresyjne, dąb poprawia krążenie, a kasztanowiec poprawia samopoczucie.
Więcej na ten temat na zajęciach relaksacyjnych opowiadają nasi instruktorzy. Dlatego warto znaleźć choćby weekend, aby wyrwać się z miasta i przyjechać do BoniFaCio na swoisty detoks. Bo zajęciom w lesie towarzyszy tu zdrowa, oparta na naturalnych produktach kuchnia, czy poprawiające stan organizmu zabiegi kosmetyczne lub seanse w strefie wellness (jak seanse saunowe czy relaks w basenie solankowym).