PRZEMYTNICZE SZLAKI PONTE DI LEGNO

Rok 1911. Przez lasy Ponte di Legno prowadzi najsłynniejszy szlak przemytników. Dwa razy w miesiącu niejaki Luigi Galante przeprowadza tą trasą ludzi i przenosi towary warte fortunę. Nie pyta o ich tożsamość i pochodzenie, nie chce wiedzieć kim są i co przenoszą. Tak długo jak płacą, mają gwarancję, że dotrą bezpiecznie do celu, bo nikt nie zna tych terenów lepiej od niego. Wokół jest pusto, ciemno i głucho. Ponoć Galante przemycił towar równowarty 3 tonom czystego złota i przeprowadził przez lasy Ponte di Legno ponad 8 tysięcy „nielegalnych”. To blisko pięciokrotnie więcej ludzi, niż dzisiaj zamieszkuje tę górską miejscowość…


Rok 2019. W okolicy Ponte di Legno znajdują się 42 trasy narciarskie o łącznej długości 100 km, obsługiwane przez 28 różnych wyciągów, które w ciągu godziny potrafią przetransportować 44 tysiące ludzi. Dzisiaj już mało kto pamięta Luigi’ego Galante, choć legenda o nim wciąż jest żywa wśród mieszkańców przełęczy Passo del Tonale.
Dzisiaj w tym regionie znajduje się jeden z najsłynniejszych i najlepszych resortów narciarskich Europy. Pontedilegno-Tonale Ski Resort gwarantuje śnieg na stokach tak samo, jak Luigi Galante gwarantował bezpieczną przeprawę. Ten słynny włoski przemytnik nigdy nikogo nie zawiódł i tego samego możemy spodziewać się po Pontedilegno-Tonale Ski Resort. Z tą jednak różnicą, że nie jest już tam dzisiaj ani pusto, ani ciemno, ani głucho. To tętniący życiem region narciarski, który przyciąga ludzi z całego świata, dając im to, co w Dolomitach najlepsze.
Obszar Pontedilegno-Tonale jest jednym z najbardziej cenionych lokalizacji narciarskich w Alpach. Położony na granicy Lombardii (Górna Valle Camonica) i Trydentu (Górna Val di Sole), oferuje perfekcyjnie przygotowane 100 km tras narciarskich, które zadowolą wszystkich bez wyjątku. Zarówno zawodowców, jak i amatorów, a także zupełnych nowicjuszy, którzy dopiero chcieliby zacząć przygodę z nartami.

Trasy w PONTE DI LEGNO, wyrastające z naturalnego otoczenia Parku Narodowego Stelvio oraz Parku Regionalnego Adamello, łączą się z trasami miejscowości Temù, z której ponoć pochodził wspomniany wyżej Galante. Wiodą one w większości przez miejscowe lasy, są bardzo szerokie i mają przepiękne, panoramiczne widoki.
Przejazd kolejką linową z Ponte di Legno do Passo Tonale znajduje około 15 minut. PASSO TONALE było miejscem narodzin pokolenia narciarzy, ale też świadkiem słynnego ataku pozorującego, rozpoczynającego Bitwę nad Piavą, o czym chętnie opowiedzą miejscowi bardowie.
Ta część trasy jest dość łatwa i doskonała dla początkujących – nie ma wielu drzew, za to dużo otwartej przestrzeni i niebieskiego nieba.
Kolejna gondola wwiezie Cię na lodowiec PRESENA GLACIER, na wysokość 3000 m n.p.m., z wymagającymi trasami, gdzie sezon narciarski trwa do późnej wiosny i gdzie spotkać można ekipy filmowe chociażby z Hollywood, które dość często wybierają tę lokalizację na plan filmowy. Nie, nie zamykają wtedy wszystkich tras. Starają się nie przeszkadzać turystom w ich wypoczynku, więc zajmują tylko minimum potrzebnego im terenu, co dla amatorów białego szaleństwa nie jest wcale uciążliwe.
W Pontedilegno-Tonale znajdują się idealny do narciarskich szaleństw Adamello Snowpark, a także jedne z najdłuższych nartostrad w Europie: zjazd z lodowca Presena (punkt startowy na 3016 m), przez słynną trasę Paradiso, dalej Pegra, aż do w Ponte di Legno (trasa kończy się na 1250 m) – łącznie 11 km wspaniałej narciarskiej zabawy.
Nietknięte przestrzenie Passo Tonale to także raj dla miłośników freeride’u – miłośnicy jazdy poza szlakiem znajdą tu jedne z najbardziej spektakularnych (trudnych i wymagających) freeride’owych tras w Alpach (Pisgana, Cantiere, Vescasa), a także lodospady: przewodnicy alpejscy mogą udzielić pomocy i nauczyć, jak bezpiecznie się na nie wspinać.
W wyjątkowej scenerii Ponte di Legno odbywają się wyjazdy w ramach ferii rodzinnych z BFC Group. Nieprzypadkowo to właśnie w tym kurorcie, którego nazwa po polsku oznacza „Most z drewna”, odbędą się aż cztery wyjazdy w terminach: 26.01-2.02, 2-9.02, 16-23.02, 23.02-2.03. BFC zaprasza do czterogwiazdkowego Hotelu Acquaseria, usytuowanego tuż przy centrum Ponte di Legno, nieopodal wyciągów (ok. 400 m). Obiekt oferuje komfortowe pokoje lub apartamenty, relaks w strefie wellness (jacuzzi, 2 sauny, łaźnia fińska oraz strefa relaksu), a tradycyjnie BFC zaprasza na strefę animacyjną Zająca Bonifacego w hotelu i na stoku oraz pełen program szkoleniowy „Razem lecz osobno”. W programie wyjazdów znajdą się m.in. treningi na tyczkach z video coachingiem, rodzinne zawody z nagrodami, słynne już apres-ski food&wine oraz beztroskie wieczory, w czasie gdy dzieci będą przebywać na kreatywnych animacjach realizowanych według autorskiego programu edukacyjnego (spektakle, podchody w poszukiwaniu Zająca BoniFaCego, leśne disco). Kto stawia na profesjonalne szkolenie sportowe, bezpieczną naukę jazdy dla dzieci, ale i relaks w hotelowym centrum odnowy biologicznej oraz najwyższej jakości jedzenie nie będzie zawiedziony.


NEWS 2018/2019
Region Pontedilegno-Tonale nigdy się nie zatrzymuje. Po wszystkich nowościach w ostatnich latach (kolejka linowa Presena, najnowsze ustronie górskie, Panorama 3000 Glacier i Capanna Presena oraz spa z widokiem na lodowiec), w tym roku skoncentrowano się na mniej widocznym aspekcie, ale za to na jednym z najbardziej fundamentalnych – wzmocnieniu i ulepszeniu programu naśnieżania. Powstało nowe gigantyczne zagłębie o powierzchni 120 000 metrów kwadratowych, po to, aby szybciej i łatwiej zaśnieżać stoki w regionie Valle Albiolo w Trentino. Tutaj można znaleźć płytkie jezioro na wysokości 2000 m n.p.m., powyżej schroniska San Bartolomeo, którego celem jest stworzenie i otwarcie na początku sezonu stoków w Passo Tonale, jako alternatywę dla lodowca Presena.


NEWS 2020
Latem 2020 roku powstanie nowe centrum termalne i odnowy biologicznej w sercu Ponte di Legno, położone pomiędzy starym miastem a stokami narciarskimi.
Konstrukcja została zaprojektowana przez architekta Marco Casamontiego, który chcąc uszanować tożsamość dzielnicy, podkreślił jej najbardziej charakterystyczne cechy: lód i góry. Budynek będzie wpasowywał się w górzysty krajobraz, a wewnętrzne obszary, dzięki rozległemu wykorzystaniu szkła, będą przezroczyste, przypominające lód.
To nie tylko zwykłe uzdrowisko, ale także miejsce, w którym będzie można przeżyć wrażenia zmysłowe. Oto jak Marco Casamonti zilustrował projekt:
„Podobnie jak lodowiec Presena, nowy ośrodek w Ponte di Legno wyrasta z wnętrza góry i wspina się ku niebu. Przypominający wieczny śnieg nad nim, zbudowany krajobraz charakteryzuje się głębokimi sztucznymi szczelinami, na których końcu znajduje się lustrzana przestrzeń wody, wynik topniejącego śniegu, podczas gdy szczyt zapewnia duży basen, w którym po emocjach narciarskich można pływać lub po prostu odpocząć pod niebem „. Wokół nowego centrum odnowy biologicznej powstanie naturalne przedłużenie miejsca, w którym znajdzie się centralny punkt Ponte di Legno, gdzie przez cały rok na fasadzie odbijać się będzie otaczający go krajobraz z nieporównywalną górską koroną.


Czy Luigi Galante mógł spodziewać się tego, że jedno z najbardziej tajemniczych i niebezpiecznych miejsc w Alpach, stanie się tak szybko rozwijającym i rozchwytywanym kurortem narciarskim?