MaloGranie, czyli muzyczno-malarski wieczór podczas Narciarskich Dni Polskich

Spotkanie malarstwa z muzyką. Spotkanie sztuki ze sportem. A przede wszystkim spotkanie, które na pewno zapadnie w pamięć uczestników pierwszego terminu NARCIARSKICH DNI POLSKICH 2020 (8-15 lutego). 

 

Malogranie to jedyny w swoim rodzaju performance. Na scenie spotykają się uśmiechnięta, epatująca radością artystka, malarka i muralistka Magdalena Jankowska oraz jej partner, wokalista, gitarzysta i producent Michał Sołtan. Twórcy wzajemnie się inspirują, dzięki czemu przy dźwiękach muzyki powstaje nowy, a w Madonnie di Campiglio okoliczności powstania dzieła nadadzą mu wyjątkową, charytatywną wartość.

 

 

BFC: Czego mogą spodziewać się uczestnicy 1 terminu NDP podczas spotkania z Wami?

Michał Sołtan: Szykuje się zupełnie nowe wydarzenie. Będzie to pierwsze w naszym wydaniu MaloGranie, podczas którego nie będzie jedynie improwizacji, ale zagram autorskie najnowsze single oraz piosenki i utwory z płyty „MaloGranie” wydanej w 2017 roku. Wszystkie piosenki – muzyka i teksty na płycie napisałem dzięki naszej domowej interakcji twórczej. Kto by pomyślał, że na płycie partie solowe nagra m.in. Dante Luciani, puzonista Franka Sinatry, czy P.Diddy, oraz gitarzysta Russ Spiegel od Tony’ego Benneta. Piosenki zaistniały w wielu stacjach radiowych, a z piosenką „Dzieję się” zadebiutowałem na 55 KFPP w Opolu w czerwcu 2018 roku. Z punktu widzenia gitarzysty jazzowego, rozrywkowego jakby ktoś parę lat temu powiedział „chłopie, będziesz śpiewać”, to puknął bym się w czoło. A jednak… Miłość potrafi odmieniać życie i tak się stało w naszym wypadku. Magdalena jest moim „Ponadmarzeniem”.

Pierwszy raz w MaloGraniu weźmie też gościnnie udział znakomity wirtuoz trąbki Rafał Dubicki. Niedawno zadebiutował ze swoją autorską płytą „Story About Emotions” (wyd. Soltan Art Group, 2019). Będziemy wspólnie malować dźwiękami. Będzie ambitnie, będzie rozrywkowo, będzie koncertowo! Ale najważniejszy będzie obraz, jaki powstanie spod pędzla Magdaleny.

Magdalena Jankowska: Bez muzyki nie byłoby obrazu, ale rzeczywiście będzie to ważny, bo praca zostanie na aukcję charytatywną. Nie chcę deklarować, jakie prace powstają podczas wieczoru z MaloGraniem, bo sama do końca nie wiem. Często to dana chwila, dany moment i atmosfera wokół decyduje o tym, co pojawi się na białym płótnie. Więc częściowo będą na to mieli wpływ sami uczestnicy wyjazdu. Nie ma co ukrywać – jestem cała w skowronkach, doczekać się nie mogę… widoku z hotelu Golf na góry. Od kilku lat wybieram się jak sójka za morze, to znaczy w góry, z zamiarem ich malowania. Wreszcie się uda spędzić czas w malowniczym krajobrazie włoskich Dolomitów.

 

 

Spędzicie czas nie tylko podczas Malogrania, ale szykuje się tydzień mocnej jazdy na nartach!

S.: Akurat naszą jazdę na nartach to można będzie potraktować raczej jako formę rozrywkowej animacji, bo to mogą być niezłe jaja. To bardzo ekscytujące, że dla nas narty będą czymś nowym, a dla uczestników NDP MaloGranie na pewno będzie czymś nowym. Nie poddamy się, wytrzymamy, ale narty to chyba raz w życiu na nogach miałem. Forma fizyczna jest, bo towarzyszy nam wiele aktywności na co dzień. Madzia uprawia surfing, żeglarstwo, ja regularnie bywam na siłowni, lubię treningi funkcjonalne z elementami crossfitu, boksu. Jak nie wyjdzie z nartami to najwyżej… zrobimy performance i pójdziemy malować na śniegu.

M.J.: Wyjazd chcemy wykorzystać do cna. Dać z siebie jak najwięcej się da podczas MaloGrania, być może zrobić jakieś animacje artystyczne dla dzieciaków, ale też nauczyć się narciarstwa pod skrzydłami fachowej kadry BFC oraz nacieszyć obecnością w górach.

 

 

Skąd w ogóle współpraca z Grupą BFC?

M.J.: Za sprawą Project ART zaczęło się od wystawy w Hotelu BoniFaCio. Przez sztukę trafiliśmy więc do obiektu sportowego. A sztuka i muzyka łączy ludzi, bo to zawsze jest dobre podłoże do rozmowy, wymiany spostrzeżeń. W zeszłym roku w tym podwarszawskim hotelu, który nam wcześniej kojarzył się jako świetne miejsce do relaksu w SPA i na łonie natury, zorganizowaliśmy nasze MaloGranie. Potem przez jakiś czas moje prace zdobyły wnętrza hotelu. A teraz odkrywamy nową dla część Grupy BFC, czyli rodzinne wyjazdy narciarskie.

Narciarskie Dni Polskie odbędą się w dwóch terminach – pierwszy to 8-15 lutego, a drugi to 15-22 lutego. Muzyczną gwiazdką drugiego terminu będzie Grzegorz Hyży. Uczestnicy obu wyjazdów zakwaterowani będą w Hotelu Golf, położonym na stokach, tuż pod wyciągami, którymi można dostać się na kultowe Groste.

Więcej: https://bfc.pl/oferty-wyniki?act=offers_search&offerType=1&hotel=19

Magdalena Jankowska urodziła się w Gdańsku. Malarka, muralistka i performerka. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego, oraz Prezydenta Miasta Sopotu. Obecnie mieszka w Warszawie i Sopocie. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Artystka maluje obrazy olejne i akrylowe na płótnie, oraz realizuje swoje projekty w malarstwie ściennym. Autorka murali „Mewy Origami” w Sopocie i „Chłopiec portowy” w Gdańsku. Oba projekty zrealizowała osobiście. Sopocki mural mieści się na ścianie kamienicy w centrum Sopotu, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. W malarstwie artystki widzimy miłość do morza i dużych przestrzeni. Obrazy przepełnione są charakterystycznym światło-cieniem. Przestrzeń, światło i temperatura przenoszą nas w przyjemny i radosny świat Magdaleny. Współtworzy autorski performance MaloGranie. Artystka maluje obraz, a Michał Sołtan komponuje i wykonuje muzykę na żywo, w czasie rzeczywistym. Twórcy wzajemnie się inspirują, a okoliczności powstania dzieła nadają odrębną wartość. Wydarzenie odbyło się między innymi trzykrotnie w Teatrze Boto w Sopocie, również wielokrotnie w trakcie otwarć wystaw i festiwali artystycznych. Prace przedstawia na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczy w festiwalach sztuki i plenerach malarskich, również międzynarodowych.

Michał Sołtan – gitarzysta, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, edukator i performer. Uwielbia fuzję muzyki na gruncie pop/rock/funk/jazz, dzięki czemu wypracował swój niepowtarzalny i charakterystyczny styl oraz brzmienie. Związany twórczo z Warszawą i Sopotem. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Polskiej Rady Muzycznej. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Lider zespołu Imagination Quartet, z którym prezentował autorskie kompozycje na festiwalach jazzowych w Chinach, Niemczech, Danii i Polsce. Zagrał ponad 100 koncertów, na których można usłyszeć m.in. single „Pan Sowa” czy „Najlepiej”. Wziął udział w 9. edycji telewizyjnego talent-show Must Be The Music, zdobywając „4x TAK” od jury. W ramach opolskiego koncertu „Debiuty” w TVP 1, zaśpiewał swoją autorską piosenkę „Dzieje się” z płyty pt. „MaloGranie” .Książka z płytą “Najpiękniejsze Kolędy” przygotowana w całości przez Michała oraz wydana przez wydawnictwo Ringier Axel Springer odniosła sukces, sprzedając się w 30 tys. egzemplarzy.

 

Linki do stron:

 

www.malena.art.pl

www.michalsoltan.com

www.facebook.com/magdalenajankowskamalarstwo

www.facebook.com/michalsoltanofficial

www.malogranie.com