Koniki Polskie w BoniFaCio

Nie jestem specjalistą w zakresie hodowli koni, ale zawsze chciałem to robić. Daleko mi do specjalistów z tej dziedziny, dlatego też postanowiłem poszerzyć moją wiedzę. Sam zapał nie wystarczy, a ściganie się z innymi poprzez drogie zakupy sukcesów innych hodowców nie satysfakcjonuje. Potrzebnym był  pomysł i to właśnie on spadł z nie wiadomo skąd. Koniki Polskie! Nieliczna populacja na świecie koni będących w prostej linii potomkami tarpanów, dzikich koni żyjących kiedyś w polskich  lasach. Koń piękny choć nieduży. Na pierwszy rzut oka podobny trochę do  konia huculskiego,  Przewalskiego lub nawet kuca. Konie z piękną  historią. Jeszcze 250 lat temu chodziły sobie swobodnie po Puszczy Białowieskiej jako takie nasze mustangi. Dzikie, zdrowe i piękne. Hrabia Zamoyski wyłapał je do swojego zwierzyńca zakładając zaczątki hodowli. Niestety bieda kazała rozdać konie chłopom , którzy pomieszali je z innymi i rasie groziło wymarcie. Po II wojnie światowej zostało na świecie już tylko 40 sztuk Konika Polskiego, które przejął PAN i rozpoczęto mozolną odbudowę populacji  tego na wskroś polskiego konia.

W dniu dzisiejszym mamy około 1 000 sztuk koni z udokumentowanym pochodzeniem. Znamy 6 linii ogiera i 14 linii klaczy. W hodowlach tabunowych i pół stajennych żyją konie z linii popularnych jak i tych bardzo rzadkich. W ośrodkach państwowych, pod kontrolą PAN znajdują się najliczniejsze stada. Są to jednak osobniki pochodzące od najpopularniejszych przodków. Linią rzadką zajęli się hodowcy prywatni.

W hodowli BoniFaCio posiadamy klacze z bardzo rzadkich linii, których na świecie jest niewiele. Mamy więc wspaniałą misję kontynuacji pracy najpierw Zamoyskich, a potem wielu naukowych zapaleńców w celu utrzymania rasy Konika Polskiego na świecie!

Horse

Konie te są niesamowite. Nie chcą żyć w stajni, śpią i jedzą na ziemi, są bardzo odporne na temperatury, choroby i stres. Są naprawdę dzikie! Równocześnie wesołe, spokojne, kapitalne pod siodło, do powożenia i zabawy z dziećmi. W terenie są posłuszne i bardzo wytrzymałe.

Nasze pierwsze stado składa się z czterech koni. Świetnie ułożony i piękny ogier Humin oraz trzy młode dziewczyny Morita, Gruzja i Grecja. Dwie z nich wiosną będą miały źrebaki. Radość wielka! Odbyłem w tym celu wraz z dziewczynami wiele ciekawych wycieczek po kraju, odwiedzając najprzystojniejszych i najbardziej utytułowanych na przeróżnych wystawach absztyfikantów. Z pewnością pierwsze konie z naszej hodowli będą bardzo udane. Cały zespół nie może się już  doczekać.

Z radością zapraszam do BoniFaCio jeźdźców na urocze zimowe plenery, dzieci na naukę jazdy konnej , a wiosną wszystkich na powitanie naszych źrebaków. Do zobaczenia.

FullSizeRender