Gaj z mrocznej baśni

Drzewa na zdjęciach, choć wyglądające jak wyjęte wprost z mrocznej baśni, są nam bliższe niż może to się wydawać. To niewielki gaj w województwie zachodniopomorskim, znany za sprawą swojej niezwykłej „przypadłości”. Wszystkie spośród rosnących w nim czterystu drzew, mają przedziwne zagięcie w okolicach pnia.

Gaj został posadzony około 1930 roku. Wszystkie drzewa jakie wyrosły, z jakiegoś powodu tuż nad ziemią mają 90 stopniowe zagięcie, które nadaje im nietypową formę. Całą ich cudowną odmienność, od tego do czego przyzwyczaiła nas matka natura, ujęła w swojej galerii zdjęć Kilian Schönberger.

Nikt tak naprawdę nie wiem co spowodowało te zagięcia, ale większość osób twierdzi, że było to celowe działanie ludzi. Drzewa można sztucznie formować, aby otrzymywać określone kształty – w całości lub poszczególne ich fragmenty. Po co? Na przykład jako materiał specjalnego przeznaczenia: do budowy łodzi, mebli czy też innych zastosowań stolarskich. Według innej teorii, przyczyną ich ciekawej formy, mogły być intensywne i długotrwałe opady śniegu.

Niezależnie od powodu, jedno jest pewne. Są piękne.

crooked-forest-krzywy-las-kilian-schonberger-poland-7

crooked-forest-krzywy-las-kilian-schonberger-poland-4