Biesiadowanie zgodnie z duchem Slow Food

 

11406481_848568215229817_1531585058173992245_o

Przez  wiele lat wszystko co obce, zapożyczone i egzotyczne było w polskiej gastronomii bardzo modne i pożądane, podczas gdy rodzime produkty były traktowane raczej po macoszemu. Jednak od pewnego czasu daje się zaobserwować coraz bardziej popularny trend polegający na wykorzystywaniu najwyższej jakości lokalnych produktów w tworzeniu nowych dań.

Nie inaczej dzieje się w prowadzonej przeze mnie Restauracji Hotelu Bonifacio, którego położenie na zielonym północnym Mazowszu, w samym sercu ekologicznego regionu Pradoliny Wkry, sprawia że przygotowane potrawy smakują prawdziwie, a nasi goście przypominają sobie z sentymentem smaki dzieciństwa. Wszystko to za sprawą użytych znakomitych, regionalnych specjałów takich jak sery, miody, jajka, zioła czy wytwarzane staropolskimi metodami wędliny.

Sztuka kulinarna, tak jak każda inna sztuka, zmierza do stworzenia dzieła bliskiego ideału.  Czyż nie jest wspaniale, kiedy będąc w restauracji, mamy okazję przekonać się jakie smaczne dania można wyczarować z produktów, które wydają się wszystkim tak dobrze znane, a podane w zaskakujący i oryginalny sposób przez zamiłowanych w swoim fachu mistrzach kuchni wydają się całkiem nowe. Gwarantuję, że z bardzo pospolitych wydawałoby się składników, można wyczarować  atrakcyjne dania jakich na pewno nie zjedzą Państwo na co dzień w domu.

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w akcji Gęsina na Św. Marcina, organizowanej przez „Stowarzyszenie Slow Food Polska”, mającej na celu rozpropagowanie polskiej gęsi owsianej. Jej mięso, choć do niedawna niezbyt popularne, jest smaczne i zdrowe. Mamy nadzieję, że również nasz udział w projekcie „Slow Food Polska” pomoże w wypromowaniu znakomitych regionalnych produktów, takich jak gęsina.

Dodatkowo, zachęcamy do spróbowania oferty „Spiżarni Bonifacio” czyli naszych domowych przetworów (np. pyszne konfitury Pani Marysi) oraz wyselekcjonowanych produktów od okolicznych wytwórców (nalewki, sery, zioła, miody itp.).

Odsłaniając nieco rąbka tajemnicy zachęcam do przyrządzenia w domu jednego z naszych najbardziej popularnych i prostych zarazem dań, czyli kremu z pieczonego buraka. Na degustację pozostałych dań z naszej karty zapraszam w gościnne progi Bonifacio.

 

Krem z pieczonego buraka karmelizowany miodem spadziowym z kozim serem (4 porcje)

Składniki:

Buraki ćwikłowe – 4 szt. Średniej wielkości

Cebula – 1 szt. Średniej wielkości

Czosnek- 2 ząbki

Oliwa z oliwek – ok. 100 ml.

Śmietana 36 % – 200 ml.

Sól, pieprz do smaku

Koncentrat buraczany – ok. 100 ml.

Ser kozi – 100 g.

Miód spadziowy – 2 łyżki stołowe

Wykonanie:

Buraki myjemy, obieramy ze skóry. Każdy burak zawijamy osobno w folię aluminiową, dodając uprzednio sól, pieprz, odrobinę oliwy z oliwek i miodu. Pieczemy w temp. 180 st. przez ok. 1,5 h. Tak upieczone buraki drobno kroimy. W garnku karmelizujemy miód z cebulą i czosnkiem i dodajemy upieczone buraki. Po 3 min. smażenia zalewamy wodą tak aby przykryła buraki i gotujemy przez ok. 15 min. doprawiając do smaku solą i pieprzem i koncentratem buraczanym aby nadać bardziej wyrazisty smak i kolor. Następnie miksujemy na aksamitna masę. Serwujemy  z łyżką śmietany i kruszonym kozim serem. Można podawać z grzankami.

Smacznego !

Szef Kuchni

Dariusz Ratuszniak

Absolwent Szkoły Gastronomicznej ul. Poznańska w Warszawie

W zawodzie od 1990 r., miejsca pracy: Hotel Polonia, Restauracja Fukier, Hotel Syrena, Restauracja Belvedere. Jako Szef Kuchni: Restauracja La Boheme w Warszawie; La Boheme Country w Chojnowie; Restauracja Hotelu Sielanka Warka;  Bistro Pigalle w Warszawie.